Politehnica Timișoara se pregătește să primească vizita celor de la CSU Oradea, în lupta pentru locul 5 la finalul Ligii I de baschet feminin. Meciul va avea loc duminică, 14 aprilie, de la ora 13:30, în Sala „Constantin Jude”.

Politehnica Timișoara luptă pentru poziția a cincea la finalul Ligii I de baschet feminin, stagiunea 2023-2024. Adversar este CSU Oradea, iar pentru a rămâne în joc, bănățencele au nevoie de o victorie, întrucât departajarea se face după sistemul „cel mai bun din trei meciuri”.

Prima partidă a avut loc duminica trecută, în 7 aprilie 2024, la Oradea, unde baschetbalistele antrenate de Dan Zenobiu Ionescu au fost învinse la limită. A fost un meci foarte echilibrat, în care, la intrarea în ultimul sfert, Politehnica Timișoara avea un avantaj de trei puncte. Bihorencele au răsturnat rezultatul în ultimul sfert și s-au impus cu 58-56 (14-14, 12-13, 15-17, 17-12).

Meciul al doilea va începe duminică, 14 aprilie, de la ora 13:30, în Sala „Constantin Jude” din Timișoara și va putea fi urmărit inclusiv live pe FRB TV. În cazul unei victorii a alb-violetelor, partida decisivă se va disputa la Oradea, miercuri, în data de 17 aprilie.