Politehnica Timișoara s-a impus la scor în meciul secund cu CSU Oradea, în lupta pentru locul 5 a Ligii I de baschet feminin. A fost un meci câștigat cu scorul de 80-45, în Sala „Constantin Jude”.

Baschetbalistele Politehnicii Timișoara și-au luat revanșa în partida a doua din lupta pentru locul 5, în Liga I de baschet feminin. După înfrângerea la limită din turul de la Oradea, alb-violetele au dominat autoritar partida de pe teren propriu. A fost o partidă câștigată la nu mai puțin de 35 de puncte, scor 80-45 (15-13, 26-9, 15-13, 24-10), duminică, în Sala „Constantin Jude”.

Politehnica Timișoara s-a desprins în sfertul secund, după un prim sfert echilibrat. Casiana Spineanu a fost cea mai bună marcatoare, cu 18 puncte. Bianca Petronlea Calapiș a avut 10 recuperări, în timp ce Casiana Spineanu a totalizat șapte pase decisive.

Meciul decisiv pentru poziția a 5-a este programat să se desfășoare miercuri, 17 aprilie, la Oradea.