Politehnica Timișoara, la superlativ: 104 ani de tradiție încununați cu 123 de medalii în 2025

Anul 2025 a fost unul de excepție pentru Politehnica Timișoara, care se numără printre cele mai performante cluburi universitare din România. Sportivii alb-violeți au câștigat 123 de medalii naționale și internaționale, reprezentând orașul de pe Bega la competiții de talie mondială, într-un an în care CSU Poli a marcat 104 ani de la înființare.

Clubul Sportiv Universitar Politehnica Timișoara încheie anul 2025 cu un record de 123 de medalii, iar performanțele alb-violeților au depășit granițele României. Nouă dintre podiumuri au fost obținute pe plan internațional. La Campionatul European de Biatlon, Triatlon și Laser Run, care a avut loc în Antalya, Turcia, între 2 și 10 noiembrie, Politehnica Timișoara a demonstrat, încă o dată, că are cea mai bună secție de pentatlon modern din România. Au fost câștigate opt medalii – două de aur, trei de argint și alte trei de bronz.

Un alt succes „extern” a fost înregistrat la Campionatul Balcanic de atletism, desfășurat în capitala Serbiei, Belgrad. Gabriel Voicu și Mario Dobrescu, ambii legitimați la Poli, au făcut parte din echipa de ștafetă a României, la 4×400 de metri, și au câștigat medalia de bronz la mijlocul lunii februarie a acestui an.

Performanțe la competiții naționale

În competițiile interne, Politehnica Timișoara a cucerit nu mai puțin de 114 medalii – 42 de aur, 35 de argint și alte 37 de bronz. Dintre acestea, 76 au fost obținute la campionatele naționale – 26 de aur, 23 de argint și 28 de bronz, iar alte 36 la întreceri de cupa României – 15 de aur, 12 de argint și opt de bronz.

Cea mai bună performantă secție de pentatlon modern din România

Și anul acesta, Politehnica Timișoara a demonstrat că are cea mai performantă secție de pentatlon modern din țară. Întrecerile naționale au fost dominate cu autoritate de sportivii alb-violeți pregătiți de Gyula Gallovits, care au adus 39 de medalii orașului de pe Bega – 17 de aur, 14 de argint și opt de bronz. Performanțele lor au fost completate de prestațiile de la Campionatul European de Biatlon, Triatlon și Laser Run, menționate mai sus.

Atletismul, 28 de medalii

Ca număr de medalii, a doua cea mai performantă secție a fost cea de atletism. Alergătorii de la Poli au urcat pe podium de 28 de ori și au câștigat 12 medalii de aur, șase de argint și alte 10 de bronz. Din totalul lor, 22 au fost obținute la campionatele naționale, iar alte șase la Cupa României. Daniel Chirilă este coordonatorul secției de atletism.

Scrima, cu medalii și performanță organizatorică

În 2025, Timișoara s-a aflat încă o dată pe harta mondială a scrimei. Noua bază sportivă a Universității Politehnica, aflată pe Aleea Ghirodei, a fost inaugurată cu două turnee-satelit de Cupă Mondială, care i-au adus pe malurile Begăi pe unii dintre cei mai buni floretiști din lume. Apoi, CSU Poli a fost inclusiv gazda Cupei României, într-un an în care scrimerii de la Poli au cucerit 18 medalii – trei de aur, șapte de argint și opt de bronz. Livius Buzan este cel care coordonează secția de scrimă.

Canotajul – 16 medalii

Pentru secția de canotaj a Politehnicii Timișoara a fost un an 2025 cu 16 medalii – cinci de aur, șase de argint și cinci de bronz. Dintre acestea, 14 au fost câștigate la campionatele naționale, iar două la Cupa României. Reamintim faptul că, în a doua parte a lunii noiembrie 2025, Timișoara a găzduit Campionatul Național de fond la canotaj, competiție organizată de Federația Română de Canotaj în parteneriat cu CSU Politehnica Timișoara. Ecaterina Calapiș este coordonatoare secției de canotaj.

An important și pentru natație

A fost un an încărcat și reușit inclusiv pentru înotătorii alb-violeți. În vară, secția coordonată de Sabin Avram a avut parte de un cantonament intens, de două săptămâni, în Croația, după ce, anterior, s-a aflat la startul competiției Trofeo Settecolli, una dintre cele mai importante din Europa, disputată  într-unul dintre cele mai renumite complexe sportive de natație din lume – Foro Italico.  Anul 2025 a fost încheiat cu 10 medalii – cinci de aur, una de argint și patru de bronz. Înotătorul Emil Dăncăneț a fost în 2025 laureat al premiului „Excelență în Sport”, primit în cadrul Galei Premiilor de Excelență UPT 2025.

Sporturile de echipă

Handbaliștii de la Poli au terminat anul 2025 pe locul secund în Divizia A, seria C, la două puncte în spatele liderului CSM Oradea. A fost un an în care echipa alb-violetă a câștigat medalia de argint la Campionatul Național de handbal pe plajă.

Totodată, 2025 este anul în care baschetul feminin din Timișoara a revenit prin CSU Politehnica în elita din România după o pauză de mai mulți ani. Echipa antrenată de Dan Zenobiu Ionescu este una dintre cele mai puțin experimentate din Liga Națională, formată în cea mai mare parte doar din tinere studente în orașul de pe malurile Begăi.

La volei feminin, Poli evoluează în Divizia A2, seria Vest, iar meciurile de pe teren propriu sunt disputate în sala din zona Circumvalațiunii. Lotul este format din jucătoare care provin din zona Timișoarei, coordonat fiind de Cerasella Șerban. Reprezentantele secției nu au rămas datoare la capitolul medalii. Două dintre ele, ambele de bronz, au fost câștigate la volei pe nisip, una la Campionatul Național, iar cealaltă în Cupa României.

Anul 104 pentru sportul politehnist

Cele 123 de medalii naționale și internaționale câștigate de sportivii alb-violeți, competițiile interne și cele de talie mondială organizate de CSU Poli, încununează un moment în care s-au împlinit 104 ani de sport la Politehnica Timișoara. Performanțele clubului au depășit granițele României și au readus prestigiul unui oraș obișnuit cu performanțele sportive.

„Sportivii noștri s-au autodepășit în 2025 prin performanțele pe care le-au obținut. Am reușit să menținem trendul ascendent și să doborâm recordul de 91 de medalii de la finalul anului 2024. Absolut toate medaliile sunt valoroase, iar în spatele fiecărei performanțe sunt zeci, sute de ore de muncă, nu doar ale sportivilor, dar și alte antrenorilor. Suntem la finalul unui an în care am fost din nou aproape de comunitate și am făcut diferența în sportul din România prin acțiunile și competițiile pe care le-am organizat. Sportul a fost mereu important la UPT, iar în 2025 am împlinit 104 ani de tradiție neîntreruptă. Le mulțumesc conducerii Universității, Consiliului Județean Timiș, Primăriei Timișoara și tuturor celor care ne-au fost alături și care ne însoțesc în misiunea noastră de a duce sportul de la Poli acolo unde-i este locul, pe cele mai înalte culmi. Sărbători fericite!”, a declarat Adrian Tal, directorul CSU Politehnica Timișoara.


Poli, trei din patru în Divizia A2 la volei feminin

Voleibalistele Politehnicii Timișoara au trei victorii în primele patru etape ale Diviziei A2 Vest. În ultima rundă, alb-violetele s-au impus la Craiova în minimum de seturi.

Politehnica Timișoara a înregistrat un nou succes la finalul săptămânii trecute, de această dată în deplasarea de pe terenul celor de la CSV Autokappa Craiova. Meciul a fost decis în minimum de seturi. Primul dintre ele a fost cel mai echilibrat, câștigat cu 25 – 23. A urmat un 25 – 18, apoi 25 – 21 în decisiv.

A fost al treilea succes în primele patru etape. Voleibalistele alb-violete s-au impus de fiecare data în minimum de seturi, în prima etapă în fața concitadinei CS Universitatea Timișoara, apoi în deplasarea de la CSU Târgu Jiu. Politehnica Timișoara a fost învinsă doar de Corona Brașov, în etapa a III-a. Primele două seturi au fost foarte echilibrate, însă vizitatoarele au avut mai multă inspirație de fiecare data. Partida a fost decisă în cele din urmă în trei seturi, 23 – 25, 24 – 26, 15 – 25.

În etapa viitoare, a IV-a, Politehnica Timișoara va primi vizita Medicinei Târgu Mureș. Meciul este programat să înceapă sâmbătă, 15 noiembrie, de la ora 14, în sala „Mircea Albu” din zona Circumvalațiunii.


„Cupa Politehnica – 105 ani de excelență în educație la Politehnica Timișoara”

105 ani de excelență în educație sunt celebrați prin sport la Politehnica Timișoara, alături de sute de tineri, la finalul săptămânii. Bazele sportive ale UPT vor găzdui competiții de fotbal, handbal, baschet și volei.

CSU Poli organizează, la finalul acestei săptămâni, „Cupa Politehnica – 105 ani de excelență în educație la Politehnica Timișoara”. Este cel mai mare festival sportiv din partea de vest a țării, dedicat copiilor, care se va desfășura în trei locații diferite din orașul de pe Bega și prin care va fi marcat peste un secol de performanță academică.

Cea mai nouă sală de sport din orașul de pe Bega, construită pe Aleea Ghirodei și inaugurată recent prin două turnee-satelit de Cupă Mondială la floretă, competiții de anvergură internațională va găzdui, sâmbătă, festivalul de baby-handbal mixt. La startul întrecerii vor fi 10 echipe, toate din județul Timiș, care au fost împărțite în două grupe. În aceeași zi, la Baza Sportivă nr. 2 a UPT va avea loc turneul de fotbal.

Sâmbătă și duminică, tot în cadrul complexului sportiv de pe strada Profesor Doctor Aurel Podeanu, se vor desfășura turneele de baby baschet și minibaschet. În ultima zi a săptămânii, handbalul va fi în centrul atenției la sala de sport de pe Aleea Ghirodei. Pe parcursul întregii zile, în cea mai nouă bază sportivă a Universității Politehnica Timișoara vor avea loc turneele de minihandbal atât la feminin, cât și la masculin. În aceeași zi, în sala „Mircea Albu” din zona Circumvalațiunii se va desfășura, în cadrul evenimentului „Cupa Politehnica – 105 ani de excelență în educație la Politehnica Timișoara”, competiția de volei feminin.

Toți sportivii vor fi premiați la finalul evenimentelor.

„Acum, după ce a fost finalizată și inaugurată sala de sport de pe Aleea Ghirodei, putem spune, încă o dată, faptul că oferim cele mai bune facilități sportive celor pasionați de mișcare. Copiii sunt viitorul nostru, iar sportul este vital pentru ca ei să crească sănătos. Este cea mai mare motivație pe care o avem atunci când găzduim astfel de evenimente și, cu atât mai mult, ne bucurăm că o putem face în locațiile pe care le-am dezvoltat – bazele sportive ale Universității Politehnica Timișoara”, a menționat Adrian Tal, directorul CSU Politehnica Timișoara.

„Cupa Politehnica – 105 ani de excelență în educație la Politehnica Timișoara”, festival dedicat copiilor prin care se celebrează 105 ani de activitate academică la UPT, este organizat de CSU Politehnica Timișoara, fiind finanțat de Primăria Municipiului Timișoara, prin Sport Club Municipal Timișoara, în cadrul proiectului „Poli – Istoria continuă”.


Final de sezon pentru voleibalistele Politehnicii Timișoara

Voleibalistele Politehnicii Timișoara termină sezonul în turneul semifinal al Diviziei A2, seria Vest. Trei înfrângeri în cele trei meciuri au pus capăt stagiunii 2024 – 2025.

Politehnica Timișoara s-a numărat printre echipele calificate la turneul semifinal al Diviziei A2, seria Vest, care s-a desfășurat în acest weekend, la Caransebeș. Alb-violetele au avut parte de un prim meci cu Medicina Târgu Mureș, echipă cu victorii pe linie, pe care l-au pierdut în minimum de seturi, 12 – 25, 21 – 25, 21 – 25.

Meciul decisiv pentru calificare a avut loc sâmbătă, de la ora 14, în compania echipei gazdă, CSM Caransebeș. Voleibalistele Politehnicii Timișoara au câștigat primul set cu scorul de 25 – 14, apoi l-au pierdut pe cel de-al doilea cu 15 – 25. Au urmat alte trei seturi intens disputate. Timișorencele au revenit în avantaj, cu 27 – 25 în setul al treilea, însă aveau să le piardă pe următoarele două cu 23 – 25, apoi 7 – 15. Duminică, a urmat ultima partidă, una fără miză, cu CSU Oradea, pe care politehnistele au pierdut-o în patru seturi, 19 – 25, 25 – 20, 25 – 27, respectiv 19 – 25.

„A fost un turneu spectaculos. Avem cea mai tânără echipă dintre toate participantele la turneul semifinal și în tot campionatul. A fost unul dintre cele mai bune turnee semifinale pe care le-am făcut. Sunt mulțumită, atâta timp cât am jucat cu copiii pe care i-am crescut noi, la Timișoara, cu doar o singură excepție”, a spus Cerasella Șerban, antrenoare echipei de volei a Politehnicii Timișoara.

 


Cu elan spre turneul semifinal! Alb-violetele, pregătite de trei dispute intense, la Caransebeș

Volebalistele Politehnicii Timișoara sunt pregătite să intre în lupta pentru turneul final al Diviziei A2. Alb-violetele au parte, la finalul săptămânii, de trei meciuri, toate la Caransebeș.

Politehnica Timișoara se numără printre echipele calificate la turneul semifinal al Diviziei A2, seria Vest, care se va desfășura în perioada 4 – 6 aprilie, la Caransebeș. Alb-violetele au trecut în play-off de Mara Volei Baia Mare, după două meciuri disputate pe teren propriu și decise în minimum de seturi.

Primul meci al Politehnicii Timișoara este programat vineri, 4 aprilie, de la ora 16, iar adversar va fi Medicina Târgu Mureș, echipa care a terminat sezonul regulat pe prima poziție, cu victorii pe linie. Ultimul meci direct a fost pierdut de echipa de pe Bega în patru seturi, în deplasare.

Sâmbătă după-amiază, de la ora 14, CSU Politehnica Timișoara o va întâlni pe gazda CSM Caransebeș, într-un meci ce poate fi decisiv pentru calificarea la turneul final, unde se va da lupta pentru promovare. La ultima întâlnire, cele două grupări au oferit o partidă încinsă, care s-a decis în setul decisiv, în favoarea cărășencelor.

În fine, duminică, de la ora 12, CSU Politehnica Timișoara va da piept cu CSU Oradea. Alb-violetele le-au învins pe fetele din Bihor în minimum de seturi, atunci când a avut loc ultimul meci direct.

Primele două clasate se vor califica la turneul final, unde vor întâlni primele două echipe clasate în cadrul turneului semifinal al Diviziei A2, seria Est. Întregul lot al echipei de volei al Politehnicii Timișoara îl puteți vedea aici. Echipa este antrenată de Cerasella Șerban.

Program complet

Vineri, 4 aprilie

  • 16.00 – Medicina Târgu Mureș – Politehnica Timișoara
  • 18.00 – CSM Caransebeș – CSU Oradea

Sâmbătă, 5 aprilie

  • 12.00 – CSU Oradea – Medicina Târgu Mureș
  • 14.00 – Politehnica Timișoara – CSM Caransebeș

Duminică 6 aprilie

  • 12.00 – CSU Oradea – Politehnica Timișoara
  • 14.00 – CSM Caransebeș – Medicina Târgu Mureș

Calificare la turneul semifinal pentru voleibalistele Politehnicii Timișoara

Politehnica Timișoara s-a calificat la turneul semifinal al Diviziei A2, seria Vest. Alb-violetele au câștigat în minimum de seturi primele două dispute cu Mara Volei Baia Mare.

Calificare la turneul semifinal pentru voleibalistele Politehnicii Timișoara, care au întâlnit-o pe Mara Volei Baia Mare în play-off-ul Diviziei A2, seria Vest. Primul meci a avut loc vineri după-amiază, de la ora 17, iar alb-violetele l-au tranșat în trei seturi. A fost 25 – 14, 25 – 10 și 25 – 20, într-o dispută în care Politehnica Timișoara și-a arătat superioritatea.

La mai puțin de 24 de ore distanță, sâmbătă, cu începere de la ora 11, tot în Sala „Mircea Albu” din zona Circumvalațiunii, voleibalistele noastre s-au impus, din nou, în trei seturi. A fost 25 – 18, într-un prim act care a durat 23 de minute, apoi 25 – 14 în setul secund care a durat 24 de minute. În decisiv, Politehnica Timișoara s-a impus cu scorul de 25 – 19.

Politehnica Timișoara a încheiat pe locul 3 faza I a Divizie A2, seria Vest, cu un total de 22 de puncte, adică opt victorii și patru înfrângeri. Medicina Târgu Mureș a reușit calificarea directă la turneul semifinale al Diviziei A2, seria Vest. Primele două clasate vor intra în lupta directă pentru promovare cu echipele din Divizia A2, seria Est.

Antrenoarea echipei de volei este Cerasella Șerban.

 


Două meciuri pe teren propriu pentru voleibalistele Politehnicii Timișoara, în play-off-ul Diviziei A2, seria Vest

Voleibalistele Politehnicii Timișoara revin pe parchet, la sfârșitul acestei săptămâni, pentru o „dublă” cu Mara Volei București. Ambele meciuri vor conta pentru play-off-ul Diviziei A2, seria Vest, faza a II-a a campionatului.

Politehnica Timișoara se luptă cu Mara Volei Baia Mare pentru un loc la turneul semifinal al Diviziei A2, seria Vest, de volei feminin. Primul dintre meciuri este programat să înceapă vineri, de la ora 17, iar cel de-al doilea va avea loc sâmbătă, de la ora 11. Ambele partide vor avea loc în Sala „Mircea Albu” din zona Circumvalațiunii. Calificarea se va decide după sistemul cel mai bun din trei meciuri.

Vor fi primele meciuri oficiale după o pauză de aproximativ o lună, de la derby-ul local cu CSM Timișoara, câștigat de voleibalistele alb-violete cu 3-2 la seturi. Ultimele două partide disputate în fața celor de la Mara Baia Mare s-au disputat tot pe teren propriu, în 7 și 9 februarie, ambele câștigate de Politehnica Timișoara. În primul dintre ele alb-violetele s-au impus în minimum de seturi, ca cel de-al doilea să se încheie în cinci seturi, Politehnica Timișoara revenind de la 0-2.

Politehnica Timișoara a încheiat pe locul 3 faza I a Divizie A2, seria Vest, cu un total de 22 de puncte, adică opt victorii și patru înfrângeri. Medicina Târgu Mureș a reușit calificarea directă la turneul semifinale al Diviziei A2, seria Vest. Primele două clasate vor intra în lupta pentru promovare.

Antrenoarea echipei de volei este Cerasella Șerban.


Derby timișorean de Mărțișor la volei feminin, în Divizia A2 Vest

Sfârșitul săptămânii aduce un derby timișorean la volei feminin, în Divizia A2 Vest. Politehnica Timișoara va juca în compania celor de la CSM Timișoara.

Cele două echipe din Timișoara care evoluează în Divizia A2 Vest la volei feminin se vor întâlni la sfârșitul săptămânii, chiar în 1 martie, de Mărțișor. Meciul dintre CSU Politehnica și CSM Timișoara este programat să înceapă de la ora 13, în Sala „UVT”.

În ultimul meci oficial, Politehnica Timișoara a trecut în trei seturi de CSU Oradea, în Sala „Mircea Albu”. A fost, per total, 25 – 20, 25 – 23, 25 – 17. În schimb, CSM Timișoara a cedat în deplasarea de la Caransebeș în minimum de seturi.

Înaintea meciului cu rivala locală, CSM Politehnica Timișoara este pe locul 3 în clasamentul Divizie A2 Vest, cu 20 de puncte. Pe poziția secundă eeste CSM Caransebeș, cu 25 de puncte, iar lider cu victorii pe linie este Medicina Târgu Mureș. În schimb, CSM Timișoara ocupă ultima poziție. Are o victorie și nouă înfrângeri în cele 10 meciuri disputate până în momentul de față.


Două din trei pentru voleibalistele Politehnicii Timișoara, într-un weekend cu peste 700 de kilometri parcurși

Două victorii în trei meciuri, la sfârșitul săptămânii trecute, pentru voleibalistele Politehnicii Timișoara,. Ambele succese au fost înregistrate în meciurile cu CS Mara Volei Baia Mare.

Politehnica Timișoara a avut parte de un sfârșit de săptămână „de foc” cu trei meciuri în trei zile, în Divizia A2 la volei, seria de vest. Au fost înregistrate două victorii în cele trei dispute, perioadă în care alb-violetele au parcurs peste 700 de kilometri.

Primul meci a avut loc la Timișoara, vineri, de la ora 14, în Sala „Mircea Albu”, cu CS Mara Volei Baia Mare. Cu bateriile pline, bănățencele s-au impus în minimum de seturi, scor 25 – 21, 25 – 23, 25 – 11.

Imediat după terminarea disputei, voleibalistele antrenate de Cerasella Șerban s-au îndreptat spre Târgu Mureș, pentru cea mai complicată deplasare a sezonului. Sâmbătă, de la ora 13, alb-violetele au jucat în fața liderului CSU Medicina, iar evoluția curajoasă și plină de elan a fost aplaudată la final de micul grup de suporteri care le-a însoțit în deplasarea de pe malurile Mureșului. Setul al treilea a fost cel mai lung al sezonului, câștigat de Poli cu 30-28.

Revenită la Timișoara pentru meciul al doilea cu CS Mara Volei Baia Mare, CSU Politehnica a fost băgată în corzi. Primele două seturi au fost pierdute cu 24 – 26 și 18 – 25, iar apoi, a urmat revenirea. Într-o sală arhiplină, gazdele au câștigat următoarele două seturi cu 25 – 18 și 25 – 15, iar în decisiv au încheiat vertiginos. A fost un act suplimentar încheiat cu 15 – 5, și, respectiv victorie în trei seturi pentru Politehnica Timișoara.


Echipa de volei a Politehnicii Timișoara, în deplasarea de la Corona Brașov, victorie în tre seturi

Trei meciuri în trei zile pentru voleibalistele Politehnicii, în campionat. Două meciuri, la Timișoara

Trei meciuri în trei zile pentru voleibalistele Politehnicii Timișoara. Două dintre ele se vor disputa pe teren propriu, la sfârșitul acestei săptămâni.

CSU Politehnica Timișoara va juca trei meciuri în trei zile, iar toate vor conta pentru clasamentul Diviziei A2 la volei feminin. Prima dintre ele va avea loc vineri, 7 februarie, de la ora 14, pe teren propriu, în Sala „Mircea Albu” din zona Circumvalațiunii, în compania celor de la CS Mara Volei Baia Mare.

Imediat după terminarea disputei, voleibalistele antrenate de Cerasella Șerban se vor îndrepta spre Târgu Mureș, pentru cea mai complicată deplasare a sezonului. Sâmbătă, de la ora 13, alb-violetele vor întâlni liderul CSU Medicina Târgu Mureș, care are victorii pe linie.

Voleibalistele Politehnicii vor încheia „turneul” de trei zile tot pe teren propriu. Vor reveni la Timișoara pentru meciul care va începe duminică, de la ora 12, tot în Sala „Mircea Albu” și tot în compania celor de la CS Mara Volei Baia Mare.

Înaintea acestor trei partide, CSU Politehnica Timișoara se află pe locul 4 în clasamentul Diviziei A2 la volei feminin, cu patru victorii și trei înfrângeri. Din serie fac parte șapte echipe.


Privacy Preference Center